মেনু
QB Archive Quiz Creator Graph Poll Mode View Ques Quiz Leaderboard About
থিম নির্বাচন

আপনার পছন্দের থিম বেছে নিন।

Download Address Academy - Best Offline Education App

The price of sugar has increased by 32%. A family reduces its consumption so that the expenditure of sugar is up by 10% only. If the total consumption of sugar before the price rise was 10 kg per month, what is the current consumption of sugar per month (in kg)?

A. 8.33
B. 8.50
C. 8.75
D. 9.00
Poster Download
DUIBAমানসিক দক্ষতা(IQ)গাণিতিক সমস্যাIQ-4 (Topic Practice)DU - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Join Telegram
Explanation: মনে করি, previous price of sugar \(= Tk. 100\) per kg. 32% বৃদ্ধি পাবার পরে price হয় \(= Tk. 132\). Previous consumption of sugar was \(10 kg\). Therefore, previous expense \(= 100\times10 = Tk. 1000\). Current expenditure কে 10% বৃদ্ধিতে আবদ্ধ করতে গেলে তা হবে \(= 1000\times1.10 = Tk. 1100\). Therefore, current consumption \(= 1100/132 \approx 8.33\) kg.