মেনু
QB Archive Quiz Creator Graph Poll Mode View Ques Quiz Leaderboard About
থিম নির্বাচন

আপনার পছন্দের থিম বেছে নিন।

Download Address Academy - Best Offline Education App

A steel mill produces 180 tons of steel per month. Raw materials cost for each ton of production is Tk. 1200. Other expenses of that mill are Tk. 90,000 in each month. What should be the selling price of each ton of steel in order to make 10% profit?

A. 1870
B. 1845
C. 1842
D. 18145
Poster Download
KUUnit-Aমানসিক দক্ষতা(IQ)গাণিতিক সমস্যাIQ-4 (Topic Practice)KU - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Join Telegram
সঠিক উত্তরঃ A. 1870
Explanation: Cost per ton = 1200 + (90000 / 180) = 1200 + 500 = 1700 Tk. For 10% profit, Selling Price = 1700 + (1700 * 10%) = 1700 + 170 = 1870 Tk.