মেনু
QB Archive Quiz Creator Graph Poll Mode View Ques Quiz Leaderboard About
থিম নির্বাচন

আপনার পছন্দের থিম বেছে নিন।

Download Address Academy - Best Offline Education App

A wholesaler ordered 120 units of a certain product from its producer. The product would be sold at a price of BDT 500 each which was marked 20% over its initial cost. However, the wholesaler could not sell 12 units of that product which were returned to the producer for a refund of 50% of the wholesaler's initial cost. What was the wholesaler's approximate profit or loss as a percentage of his initial cost for the 120 units?

A. 6% Loss
B. 13% Loss
C. No Loss or Profit
D. 6% Profit
Poster Download
DUIBAমানসিক দক্ষতা(IQ)গাণিতিক সমস্যাIQ-4 (Topic Practice)DU - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Join Telegram
Explanation: 20% marked up price এ product টি 500 টাকায় sell হবে. So if selling price is 120, cost price is 100. So, if selling price is 500, cost price is 416.66. So total cost price = \(416.66 * 120 = 50,000\). Now, total income = \(500 * 108 + 12 * 50\% * 416.666 = 54,000 + 2,500 = 56,500\). So profit = \(56,500 - 50,000 = 6,500\). So in percentage, \(\frac{6,500 \times 100}{50,000} = 13\%\).