When the per unit production cost of an item is Tk 80 and other costs per unit is Tk 20, the producer makes a profit of 15% on his total cost. If the production cost decreases by 20% and the selling price remains the same, calculate the profit in Tk.
A. 31
B. 34
C. 35
D. 43
E. none of these
DUIBAসাধারণ গণিতসাধারণ ও যৌগিক মুনাফাসাধারণ মুনাফা (I=PRN) (Topic Practice)DU - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Explanation: Total cost \(= 80+20 = 100\), so, selling price \(= 1.15 \times 100 = 115\). New production cost \(= 0.8 \times 80 = 64\), so, new total cost \(= 64+20 = 84\). New profit \(= 115-84 = 31\) Tk.
Related Questions (Any University/Year)
- ১০০ টাকার ১ বছরের সুদ ১০ টাকা । ৫০০ টাকার ১ বছরের সুদ কত?
- Mr. Azhar invested Tk. 1600 in a bank and Tk. 1696 at the end of the year. What was the interest rate?
- শতকরা বার্ষিক 12 টাকা হার মুনাফায় 500 টাকার কত বছরের সরল মুনাফা 360 টাকা হবে?
- A bond gets matured in 10 years . invested TK. 42,000 in this bond and received Tk. 105000 once the bond matured . If the bond was under simple interest . then what was the rate of interest per annum?
- একটি সমিতিতে যতজন সদস্য আছে প্রত্যেকে তত ১৫.০০ টাকা করে চাঁদা দেওয়ায় মোট ৭৩৫ টাকা হলো। সদস্য সংখ্যা কত?
- টাকায় ৩টি করে লেবু কিনে টাকায় ২টি করে বিক্রি করলে শতকরা কত লাভ হবে?
- If a commission of 10% is given to the customer on the catalog price of a book, the publisher gains 20%. If the commission is increased to 155, the gain is:
- কোন গ্রামের ১৮২৫ অংশ লোক শিক্ষিত। গ্রামের শতকরা কতজন লোক শিক্ষিত?
- টাকায় ৫টি মার্বেল বিক্রয় করায় ১২% ক্ষতি হয়। ১০% লাভ করতে হলে টাকায় কতটি মার্বেল বিক্রি করতে হবে?
- আরিফ বার্ষিক ৬.৫% হার সুদে ৯০০০ টাকা ব্যাংকে জমা রাখল। সুদের হার বেড়ে ১২% হলে আরিফ ১ বছরে সুদ হিসেবে কত টাকা বেশী পাবে?
- ২৫ সের চাল যে দামে কেনা যায় ২০ সের চাল সে দামে বিক্রি করলে শতকরা কত লাভ?
- একটি পরীক্ষায় ৭৫টি প্রশ্ন ছিল। আসাদ ৬০টি প্রশ্নের শুদ্ধ উত্তর দিয়েছে। সে শতকরা কতটি প্রশ্নের শুদ্ধ উত্তর দিয়েছে?
- ৫৬০ টাকার একটি চেয়ার কিনতে কত টাকায় বিক্রয় করলে ২৫% লাভ হবে?
- A money lender finds that an increase in the rate of interest from 4.25% to 5.75% per annum increases his total income by Tk. 300 annually. His investment is:
- এক ব্যক্তি ৯০০ টাকায় একটি জিনিস ক্রয় করে ৪ মাস পর ৯৬৩ টাকায় বিক্রয় করলে, তার বার্ষিক শতকরা কত লাভ হলো?
- At a certain conference, 72% of the attendees registered at least two weeks in advance and paid their conference fee in full. if 10% of the attendees who paid their conference fee in full did not register at least two weeks in advance, what percent of conference attendees registered at least two weeks in advance?
- The electric company charge: Tk. 0.30 per kilowatt hour (KWH). Rahim used 2800 KWH in April, 3200 KWH in May, and 3600 KWH in June. What was his average costs of electricity for the 3 months?
- What is the rate of simple interest for the first 4 years if the sum of TK. 360 becomes TK. 540 in 9 years and the rate of interest for the last 5 years is 6% ?
- An economist estimates that the cost of living will increase by 8.50 percent over the next three years. How much should a piece of candy cost in three years if it cost Tk. 1.50 today?
- শতকরা বার্ষিক কত হার সুদে কোন মূলধন ১০ বছরে সুদে মূলে তিনগুন হবে?