মেনু
QB Archive Quiz Creator Graph Poll Mode View Ques Quiz Leaderboard About
থিম নির্বাচন

আপনার পছন্দের থিম বেছে নিন।

Download Address Academy - Best Offline Education App

One gram of water becomes 1671 cm3 of steam when boiled at a pressure of 1 atm.The heat of veporization at this pressure is 2256Jg-1.What is the external work?

A. 169J
B. 128J
C. 445J
D. 137J
Poster Download
IUTপদার্থবিজ্ঞান দ্বিতীয় পত্রতাপগতিবিদ্যাতাপ, অভ্যন্তরীণ শক্তি ও কাজ (Topic Practice)IUT - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Join Telegram
সঠিক উত্তরঃ A. 169J
Explanation:

Another Explanation (5): ```html

External Work Calculation

Given:

  • Mass of water, \( m = 1 \) g
  • Volume of steam, \( V_{steam} = 1671 \) cm\(^3 = 1671 \times 10^{-6} \) m\(^3 \)
  • Pressure, \( P = 1 \) atm \( = 1.013 \times 10^5 \) Pa
  • Heat of vaporization, \( L = 2256 \) J/g

First, convert the mass of water to kg:

\( m = 1 \) g \( = 1 \times 10^{-3} \) kg

Initial volume of water is negligible compared to the volume of steam, so we can consider the change in volume to be approximately equal to the volume of the steam.

\( \Delta V = V_{steam} - V_{water} \approx V_{steam} = 1671 \times 10^{-6} \) m\(^3 \)

External work done during vaporization is given by:

\( W = P \Delta V \)

Substitute the values:

\( W = (1.013 \times 10^5 \text{ Pa}) \times (1671 \times 10^{-6} \text{ m}^3) \)

\( W = 1.013 \times 10^5 \times 1671 \times 10^{-6} \) J

\( W = 1.013 \times 1.671 \times 10^{-1} \times 10^5\)J

\(W = 169.28 \text{ J} \)

\(W \approx 169 \text{ J} \)

Therefore, the external work done is approximately 169 J. 🎉

```