মেনু
QB Archive Quiz Creator Graph Poll Mode View Ques Quiz Leaderboard About
থিম নির্বাচন

আপনার পছন্দের থিম বেছে নিন।

Download Address Academy - Best Offline Education App

The focal length of a lens used in a simple microscope is 0.15m. The minimum distance for distinct vision is 0.25m, what is the magnification?

A. 4.667
B. 3.667
C. 5.667
D. 2.667
Poster Download
MAPপদার্থবিজ্ঞান দ্বিতীয় পত্রজ্যামিতিক আলোকবিজ্ঞানঅণুবীক্ষণ যন্ত্র (Topic Practice)MAP - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Join Telegram
সঠিক উত্তরঃ D. 2.667
Explanation: m=1+ D/f =1+ 0.25/0.15 = 2.667
[Ishaque Sir: Edition-2023, Page-474]