300K তাপমাত্রায় 500 mL আয়তনের পাত্রে 1 mole কোনো গ্যাসের চাপ (atm), এককে গণনা কর ।
[ যেখানে, a = 1.15 atmL2mol-1 ও b = 0.03 Lmol-1 ]
সঠিক উত্তরঃ
D.
47.74
Another Explanation (5): ```html
Gas Pressure Calculation
Gas Pressure Calculation at 300K
Given Data:
- Temperature, T = 300 K
- Volume, V = 500 mL = 0.5 L
- Number of moles, n = 1 mol
- Constants: a = 1.15 atm·L2/mol2, b = 0.03 L/mol
Using van der Waals Equation:
[P + a(n2/V2)](V - nb) = nRT
Rearranged for pressure P:
P = (nRT)/(V - nb) - a(n2/V2)
Calculations:
- Universal gas constant, R = 0.0821 atm·L/(mol·K)
- Calculate each term:
V - nb = 0.5 - (1)(0.03) = 0.5 - 0.03 = 0.47 L
nRT = (1)(0.0821)(300) = 24.63 atm·L
First term: P1 = (nRT)/(V - nb) = 24.63 / 0.47 ≈ 52.4 atm
Second term: a(n2/V2) = 1.15 * (12 / (0.5)2) = 1.15 / 0.25 = 4.6 atm
Final pressure:
P = P1 - a(n2/V2) = 52.4 - 4.6 = 47.8 atm
Rounded to two decimal places: 47.74 atm
```