মেনু
QB Archive Quiz Creator Graph Poll Mode View Ques Quiz Leaderboard About
থিম নির্বাচন

আপনার পছন্দের থিম বেছে নিন।

Download Address Academy - Best Offline Education App

A tennis ball coming with velocity, v₁ = 16ms-1 is sent back by a racket in the opposite direction with velocity, v₂ = 20ms-1. If the change of kinetic energy of the ball is ∆E = 9.25j, then calculate the change of momentum of the ball.

A. 5.626 kg ms-1
B. 6.626 kg ms-1
C. 7.626 kg ms-1
D. 4.626 kg ms-1 
Poster Download
IUTপদার্থবিজ্ঞান প্রথম পত্রকাজ, শক্তি ও ক্ষমতাস্প্রিং বিষয়ক (Topic Practice)IUT - ⚡ অনলাইন প্রশ্নব্যাংক দেখুন 💥
Join Telegram
সঠিক উত্তরঃ D. 4.626 kg ms-1 
Explanation: